2009. június 1.

Riport

Nincsenek megjegyzések :
Nem most készült velem az alábbi riport, de azért megosztom olvasóimmal. A műkertvárosi munkámat mutatja be, azt, amit 2008-ban végeztem, és amit szeretnék ebben az évben megvalósítani.
Igaz a cikk óta újabb mélypontot ért el a magyar gazdaság, és a megszorító intézkedések is csak tovább rontják a helyzetet, melyek ezek után még reményt sem adnak az önkormányzatoknak, nem hogy a fejlődésre, de még a túlélésre sem. Szerencsére Kecskeméten némileg más a helyzet, ugyanis mi már 2006-tól szigorú költségvetési politikával, intézményeink összevonásával, pénzügyi szempontból stabilabb önkormányzatot hoztunk létre.
Többen mondhatják, hogy könnyű nekünk, mert épül a Mercedes. Igaz épül, de sok munka van még az indulásig, és addig pedig nekünk is a német precizitással kell a saját feladatunkat ellátni.

Íme a riport, amit 2009 áprilisában készült velem:

- Már 2009-et írunk, de érdemes feleleveníteni mi is történt 2008-ban a Műkertvárosban. Bogdándy Ferenc önkormányzati képviselő beszél nekünk az előző évben történtekről.
- Tisztelettel köszöntöm a műkertvárosiakat és a szolnoki-hegyben lakókat.
- Mi történt 2008-ban?
- A Műkertvárosban 2008-ban megtettünk mindent amit a költségvetés szűkre szabott pénzkerete lehetővé tett. Így ennek figyelembe vételével érdemes visszagondolni 2008-ra.
- Azért elevenítsük fel ezeket, ugyanis olyan beruházások történtek, melyek előrevetítenek egy folyamatos fejlődést a városrészben.
- Itt az iskolára gondol, mert ott tényleg eddig sosem látott fejlődés indult el. Szükség is volt rá, mert egy klebelsbergi hagyományokra épülő iskola olyan szellemiséget hordoz, amit nem szabad veszni hagyni. 2006-ig sajnos mintha nem is létezett volna. Hál’ Istennek ez már a múlt.
- Ha már ezt említette mit jelent ez a szellemiség a Műkertvárosnak?
- Szerintem sokat, hisz Klebelsberg Kuno kultuszminisztersége alatt, javaslatára 5000 iskola épült fel abban az időben az országban, többek között a mostani műkertvárosi iskola legrégebbi épülete is. Egyetemek, gyermekkórházak épültek döntései nyomán. E mellett azt hiszem nem árulok el titkot, hogy 2008-ban a Klebelsberg Alapítvány elnöke levelet írt az UNESCO-nak azzal a kéréssel, hogy a klebelsbergi hagyaték legyen a világörökség része. Hosszú folyamat ez, de azt hiszem már most büszke lehet az a diák aki ebbe az iskolába járhat.
A most felavatott márványtábla is arra a szellemiségre utal amit Klebelsberg vallott. „...amikor a kezünk annyi téren meg van kötve, a szellem régióiban ellenben korlátlanul cselekedhetünk...”
Ez az klebelsbergi idézet most is aktuális, de a szellem régióiban csak akkor lehet korlátlanul cselekedni, ha megfelelő tudásbázis van mögötte. Ezért is tartottam fontosnak az iskola fejlesztését. Új óvodai csoportszobát alakítottunk ki az iskola legrégebbi épületében. Az iskola fűtésrendszerét is korszerűsítettük, mely költség-takarékosabb fűtést eredményez. És amit igen csak várt az intézmény és városrész is, teljesen új kerítést, parkolót, járdát építettünk az iskola előtt.
- Nem csak az iskolánál történtek felújítások, hanem más területen is.
- A Műkerti sétány felújításának folytatásaként teljes hosszában új burkolatot kapott a Mártírok útja. Az út nemesített padkát is kapott, mely jobban bírja a terhelést.
Tovább foglalkoztunk a városrész teherforgalmának a csökkentésével is, ami úgy látszik leginkább az északi elkerülő út megépülésével oldható meg.
A művészvilláknál kandelábersort helyeztünk ki. Így megoldódott az ottani közvilágítás is. A Vadaspark előtti játszótér új díszkúttal gazdagodott, melynek környezetét díszburkolattal láttuk el.
Tovább folytatódott a panel-felújítási program is. Ez igencsak látványos elemként jelenik meg. Több lakótömb került felújításra ebben az évben.
Összességében ha számadatokkal kellene megjeleníteni a fejlesztéseket, akkor a költségvetésből a fent említett beruházásokra fordított pénzösszeg megközelíti a 80 millió forintot.
- A beruházásokon kívül történt más is a városrészben, ami az ott élő emberek kikapcsolódását segítette. Az Olimpiai Hetekre gondolok aminek két hete, eddig itt soha nem látott társadalmi élet alapjait rakta le. Így visszatekintve, mit érdemes elmondani erről, főleg azoknak, akik nem tudtak részt venni a rendezvényen.
- Az Olimpiai Hetek, a Műkertváros egyik legnagyobb rendezvénye volt az elmúlt 10 év távlatában. Nagy kihívás volt, hisz két hét, reggel 10 órától este 10 óráig, azaz 12 órán át óriási munkát jelentett. A támogató vállalkozók - akik voltak szép számmal - elismeréssel nyilatkoztak a rendezvényről, melynek fontosságát leginkább a gyermekek, családok pozitív visszajelzései mutatják. A szervezők közös véleménye, illetve az odalátogatók (közvélemény) megkérdezése alapján összegzésként a kéthetes rendezvény több mint 10.000 látogatót vonzott. Voltak, akik még ettől is jóval többet mondtak. Ez azért is becsülendő számadat, mert egy külvárosban, be nem járatott területen két hétig műsort tartani akkor, amikor a belvárosban a Hírös Hét a borutcával zajlott.
- Az igaz, hogy a gyermekek megszólítják az utcán és kérdezik mikor lesz megint ilyen a műkertben?
- Nem csak az utcán, hanem ha bemegyek egy iskolába, akkor odafutnak a hozzám és kérdezik, lesz jövőre is?
- És lesz?
- Még nem tudok biztosat. Foglalkozunk a gondolattal, mivel olimpia viszont négyévenként van, más alapokra kell helyezni.
- A Gong Rádió is kint volt.
- Igen. Két hétre kitelepült a rádió a Műkertvárosba. Minden nap reggel 10 órától, este 18 óráig élőben közvetített a városrészből. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani a rádió minden munkatársának a munkáért és azért, hogy két hétig együtt lehettünk.
- Volt -e olyan megoldandó probléma, aminek a végére nem sikerült pontot tenni 2008-ban?
- Ilyenek mindig vannak és szerintem lesznek is. Folyamatos probléma a Szent István krt. megnövekedett forgalma. Érthető az ott lakók aggodalma, de ezt az évtizedek alatt fokozatosan kialakult helyzetet nem lehet egyik napról a másikra megoldani. A korlátozó táblák nem érnek semmit, így ha még egyet kiteszünk annak sem lesz foganatja. A rendőrség meg rendszeresen jelen van, de nem lehetnek ott napi 24 órát. Ezt egy átfogó közlekedéskoncepcióval lehet mérsékelni, aminek a legjelentősebb állomása az északi elkerülő út megépítése lesz, ami milliárdos tétel. Természetesen foglalkozunk egyéb, itt található ipari övezetet feltáró utak építésének a lehetőségével is, ami megint nem hónapok kérdése, hanem sajnos ettől jóval több.
Foglalkoztunk járdák építésével is, ami nem került megvalósításra, pedig a Bakule Márton és az ezzel párhuzamos utcák megérdemelnék.
Napirenden van a Gyöngyvirág utca és az ISPA-s földes utcák aszfaltozása is.
A postáról sem feledkeztünk meg. Azt hiszem, ez lenne a legnagyobb öröm a műkertvárosiak életében. Már megvan a terület és a rajta lévő ingatlan is, de sok egyéb változásnak kell bekövetkeznie, hogy ez megvalósuljon. A polgármesterúrral beszélve egyet értettünk abban hogy erre különösen oda kell figyelni.
Foglalkoztunk a Gizella tér rekonstrukciójával is. Parkoló, világítás, mely egészen a Csokor utcai óvodáig kerülne kiépítésre.
Mindezek és természetesen a többi fejlesztés is még inkább napirendre került, hisz a Mercedes beruházás mondhatni itt fog megvalósulni a „kertek” alatt. Így nem mindegy, hogy a mit lát és érez az, aki a Mercedes gyár felől a Műkertvároson keresztül jön be a városba.
- Az elmondottak már a 2009-es terveket is érintették. Melyek azok a legfontosabb feladatok, melyeket meg szeretnének valósítani?
- Az előzőekben már tényleg voltak 2009-es tervek is, de mint látható és hallható az országos gazdasági helyzet sokkal rosszabb mint ahogy azt kommunikálta a kormány. Így nem tudni milyen közbülső megszorítások várhatóak.
- Azt akarja mondani, hogy nem lehet költségvetést tervezni?
- Lehet, sőt már el is fogadtuk de ha újabb megszorításokkal a központi költségvetésből jóval kevesebb pénz kerül Kecskemétre akkor sajnos nekünk is módosítani kell. Szerencsére az előző két év szigorú gazdaságpolitikájának köszönhetően Kecskemét még ebben a helyzetben is biztos alapokon áll.
- Ettől függetlenül milyen beruházás lenne a legfontosabb a Műkertvárosban?
- Az aszfaltozást már említettem, de amiről még nem szóltam az a Klebelsberg és a Mártírok útkereszteződés biztonságossá tétele, mert idő kérdése és igen komoly baleset is történhet.
- Érezhető, hogy a Szolnoki hegy is sokkal jobban előtérben van mint a korábbi években. Milyen tervek kapcsolhatók 2009-ben erre a területre?
- Szeretném egyenlő mércével mérni a területeket. A Szolnoki hegy több szempontból is érdekes. Néhány percre van a központtól, viszont nagyon elmaradott terület. A repülőtér miatt, sajátságos a helyzete. A TRT-ben sem került erre a területre rendezési terv. Az eddigi fejlesztések is e nélkül történtek, ami ugyan az ott lakóknak jó, de a közművek girbe-gurba utakon való kiépítése gátja is lehet egy komoly rendezési tervnek.
A közvilágítás részben megoldott, a vezetékes víz is, ami néhol meg az ott lakók kérése ellenére sem került kiépítésre. A Víziközmű társulat feladata lett volna. Ezt pótolni kell.
Máshol meg ádáz harcot folytatnak a lakók a belterületbe vonás kiharcolásáért. A Gyöngyvirág utca felől egy nagyobb területet szeretnénk belterületbe vonni. Sokan azért költöztek ide, hogy építkezzenek, de valahogy még nem sikerült ezt eddig megoldani.
- Akkor ezen a területen van munka bőven.
- Igen, és feladatom is, hogy azokat a lehetőségeket, melyek a terület fejlődését irányozzák elő képviseljem az önkormányzatban. Vannak nehéz pillanatok, de úgy gondolom, hogy ezek megoldása adják a szépségét a munkának.
(vf)
Kecskemét - Műkertváros - politika - közélet - Bogdándy ( Bogdándi )

Lélekemelő volt

Nincsenek megjegyzések :
Ha Erdélyről esik szó, akkor megdobban a szívem. Sokat jártam ezen a tájon, egészen Brassóig. Ezen a héten - május végén - a csíksomlyói hegyekbe utaztam barátaimmal, hogy ismét ott lehessünk a pünkösdszombati csíksomlyói zarándoklaton.
Székelyudvarhely és Csíkszereda között, Zetelaka, Zeteváralja gyönyörű székelykapuit fotózva ismerszik meg az ember az ott élőkkel. Ha felérünk a Tolvajos-tetőre, onnan már csak lefelé visz az út. Érdemes azonban még a hármas keresztnél balra fordulni, és egy 7 km-es utat megtéve Hargitafürdőre ellátogatni. Kevesen tudják, de ezt az utat még a magyar királyi hadsereg építette, egészen 1.400 m magasságig, a hegyi kiképző bázisig (Hargitafürdő).

Most csak elsuhantunk a hármas kereszt mellett Csíkszereda felé, hogy időben ott lehessünk a Hármashalom oltár előtt a hegyen.

A csíksomlyói zarándoklat, egyben a Kárpát-medencei magyarság összetartozásának ünnepe, hisz a sok vihart, ádáz küzdelmet átélő ezeréves államunk egyháztörténelmének jeles napja is.

Képek

Erdély - Csíkszereda - Bogdándy ( Bogdándi )